Topallasok_fejlec_banner_work_job_logo
Topallasok_fejlec_banner_work_job_logo2
Topallasok_fejlec_banner_work_job_logo3

Álláskeresőknek

FOGALOMTÁR ÁLLÁSKERESŐKNEK

Alapbér

Fix havi jövedelem (egyéb juttatások, bónusz, prémium, teljesítmény után járó bér nélkül) Az adott munkakörben szokásos munkakörülmények és munkafeltételek mellett átlagos munkaintenzitással végzett munka díjazása.


Alkalmassági tesztek

A kiválasztás során használt papír-ceruza,vagy online formában rögzített tesztek, kérdőívek,amikkel mérhető, hogy alkalmas-e a leendő munkavállaló egy adott munkakör betöltésére.


Amerikai típusú önéletrajz

Rendszerezett, jól átlátható, a munkavállaló karriertörténetét és tanulmányait tagoltan tartalmazó önéletrajz típus, ami kronologikusan visszafelé haladva sorolja fel a munkahelyeket. Külön fejezetet kapnak a készségek, képességek, érdeklődés.


Assesment Center

Az Assessment Center a munkaerőkiválasztás egyik speciális formája, melyet egyre több cég alkalmaz. Az AC más néven értékelő központ a képesség- és személyiségvizsgáló eszközök integrált módszere, amely több képesség- és személyiségvizsgáló eszközt egyesít, s melynek keretében kiképzett értékelők értékelik a jelöltek képességeit, személyiségét.


Állásbörze

Munkáltatók és munkavállalók egymásra találását segítő rendezvény, aminek során különböző profilú cégek az álláskeresők számára nyújtanak információt a cég aktuális állásajánlatairól.


Benchmarking

Egy vállalat összehasonlítása a versenytársakkal olyan célból, hogy az üzleti eredményességhez vezető legjobb eszköz-, és folyamatrendszert sikerüljön kialakítani. A benchmarking vállalati alkalmazásának két eszköze a teljesítmény, és a folyamat benchmarking.


Besorolási rendszer

A munkakör értékelésével egy egységes munkaköri besorolási rendszer alakítható ki, amire alapozva bérkategóriás bérrendszert képezhető.


Béremelés

Adott munkahelyen dolgozó alkalmazottakat adott idő után automatikus előreléptetés következtében megillető bérnövekedés.


Bérgarancia alap

Olyan elkülönített állami pénzalap, ami a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezeteknek megelőlegzi a munkavállalókkal szemben fennálló, készpénz hiányában kiegyenlíthetetlen bértartozást.


Bérindexelés

A béreknek a mindenkori infláció mértékének megfelelő emelkedése.


Bónusz, jutalék

Ösztönzési eszköz, amivel a jól elvégzett munkát megjutalmazzák.


Cafeteria rendszer

Béren kívüli juttatás, melynek keretében a munkavállalók a munkáltató kínálta lehetőségek közül a pillanatnyi élethelyzetüknek, igényeiknek megfelelő egyedi juttatáscsomagot tudják kiválasztani.


Centralizáció

Központosítás, aminek során az igazgatás, vagy irányítás egy központi szervhez kapcsolódik.


Delphi módszer

Egy, a jövőre vonatkozó csoportos előrejelzési kvalitatív módszer, melynek segítségével feltárhatóak a fejlődés jövőbeni fő irányvonalai, a várhatóan bekövetkező események és azok időrendi sorrendje. A technológiai előrejelzés mellett használható a stratégiai tervezésben és a társadalomtudományi kutatásokban is.
Az eljárás lényege adott témában jártas szakemberek több fordulóban történő megkérdezése.


Emberi erőforrás menedzsment

A vállalat számára szükséges tudással, ismeretekkel, készségekkel és motivációval rendelkező emberek felkutatására, megszerzésére, képzésére, ösztönzésére, és megtartására illetve a feleslegessé váló emberek hatékony átirányítására és végül leépítésére irányuló tevékenységek összessége.


Exit interjú

Olyan interjúforma, amit kilépés esetén vesznek fel a kilépővel, felmérvén annak a szervezetről alkotott véleményét, így segítve a szervezet megújulását, az elégedettség/elégedetlenség okait vizsgálja.


Exkluzivitás

Exclusivity - a személyzeti tanácsadó iroda kizárólagossághoz való joga, ami adott esetben kiköthető a szerződésben. Azt jelenti, hogy az adott irodán kívül más versenytárssal a megbízó nem dolgoztathat ugyanazon munkakörre, projektre.


Életpálya

A munkavállaló által bejárt karrierút.


Feketemunka

Olyan illegális munkavégzés, amely során a munkavállaló nem rendelkezik munkaszerződéssel, a munkáltató nem teszi meg bejelentési kötelezettségeit, így nincs tb, adó egyéb járulék befizetés, a munkavállaló fizetését levonások nélkül a munkáltatótól kapja.


Fluktuáció

Vizsgált időintervallumon belül a vállalatnál a megszűnt munkaviszonyokat megjelölő százalékos arányban kifejezett érték.


Follow-up

A munkavállaló kiközvetítése/ elhelyezése után a tanácsadó által tartott beszélgetések, mely során a Tanácsadó kiemelten figyel a beilleszkedési és egyéb az új munkaviszonnyal kapcsolatos problémákra. Lehetőségekhez mérten segítség nyújtása.


Funkcionális önéletrajz

Kifejezetten a képességekre, készségekre, valamint felelősségi körökre fektetett hangsúly. Ebből a típusú önéletrajzból kihagyhatóak a munkaviszonyban töltött konkrét időtartamok (csak időintervallum meghatározás) és a munkáltatók konkrét nevei (elég az ágazati besorolás). Használata előnyös, olyan pályázatok esetén, mely nem kapcsolódik szorosan eddigi karrier utunkhoz vagy jelenleg betöltött pozíciónkhoz illetve iskolai végzettségünkhöz.


Garanciavállalás

Munkaerő közvetítés során alkalmazott eljárás. Amennyiben a jelölt munkaviszonya megszűnne a munkaerő közvetítő és munkaadó között létrejött szerződésben kikötött időintervallumon belül, általában 3-6 hónap, a HR tanácsadó iroda újra indítja a keresést, garanciát nyújt megbízója részére.


Grafológia

A grafológia, más néven kézíráselemzés segítségével olyan személyiségjegyek tárhatóak fel a kézírás alapján, amelyek hatékonyan alkalmazhatóak az üzleti életben a munkaerő kiválasztás során. Szerepelhet a kiválasztási folyamat első (előszűrőként), illetve utolsó (megerősítésképp) fázisában is a munkakör, pozíció kvalitásától függően. Az elemzéshez kézzel írt motivációs levél, valamint a pályázó hozzájáruló nyilatkozata szükséges.


HR

Human Resources = Emberi erőforrások.


Integráció

Amikor kiegyensúlyozottan megy végbe két partner között a vállalati kultúrák és menedzsment gyakorlatának összeolvadása.


Interjú

Általában személyes beszélgetés mely során feltárjuk a jelöltek szakmai tudását, eredményeit, főbb személyiség jegyeit, munkavállalási feltételeit illetve érdeklődési körét.


Job-hopping

A munkavállaló rövid időn belül több munkahelyen is megfordul, gyakran vált. Érdemes karrier utunk során erre figyelni, mert az önéletrajz alapján ez gyakran bizalmatlanságot kelthet.


Juttatások

Javadalmazás azon elemei, melyeket a munkáltató a béren felül nyújt a dolgozóknak, értéke pénzben is kifejezhető. Általában választható juttatásokat kínálnak a munkáltatók.


Karrier menedzsment

A HR osztály részéről a munkavállalói karrier útja során alkalmazott módszerek összessége, amelyek a dolgozók elégedettségi szintjének fenntartására illetve a munkavállalók minél hosszabb ideig a szervezeten belül tartására irányul.


Kiküldetés

A munkáltató jól megfogalmazható, gazdasági érdekből fakadóan ideiglenesen, a szokásos munkavégzési helyén kívüli munkavégzésre kötelezi a munkavállalót.


Kiválasztás

Az a folyamat, amely során képzett HR szakemberek számos pályázó közül kiválasztják azt a személyt, aki a legjobban megfelel a szakmai, személyes és minden egyéb meghatározott követelménynek. A kiválasztási folyamat általában több lépcsős rendszerben zajlik.


Kísérő levél (motivációs levél)

A motivációs levél célja, hogy felkeltse az olvasó érdeklődését a pályázó iránt, és arra késztesse, hogy alaposan tanulmányozza a beadott önéletrajzot. Célja, hogy kiegészítse az önéletrajzot olyan személyes információkkal melyek az önéletrajz tartalmi követelményeibe nem fér bele (miért érdekes az adott munka lehetőség vagy maga a cég, váltás(ok) oka(i), lehetséges munkába lépés, érdeklődési kör bővebb megfogalmazása, családi háttér stb.)


Kognitív képességvizsgáló tesztek

A kiválasztási folyamatban arra használják fel, hogy felmérjék a munkavállaló mentális vagy intellektuális képességeit.


Kollektív Szerződés

Az ilyen típusú szerződések célja, hogy a szervezeten belül szabályozza a munkaviszony során keletkező jogokat és kötelezettségeket, ezek gyakorlásának és teljesítésének módját, az eljárási rendet, és a szerződést megkötő felek közötti kapcsolatrendszert.


Kombinált vagy hibrid önéletrajz

Az ilyen típusú önéletrajz rövid személyes adatokkal kezdődik, utána felsorolja a megpályázott pozícióhoz kapcsolódó és általunk hangsúlyozni kívánt képességeinket, készségeinket. Ezekhez hozzárendeli, mikor és hol alkalmaztuk, fejlesztettük e képességeinket.


Kompetencia alapú bérrendszer

Teljesítményen, szakértelmen, a feladat elvégzésén alapuló bérezési rendszer, mely során az egyes munkakörök különböző sávokba osztjuk. A dolgozó fizetése függhet: egyéni kompetencia szintjétől, teljesítményétől, munkaerő piaci értékétől.


Kronologikus önéletrajz

Ez a manapság leggyakrabban használt önéletrajz típus. Javasolt abban az esetben használni, ha a szakmai pályafutás tiszta és jól átlátható, leírható. Az ilyen típusú önéletrajz szakmai pályafutásunkat időrendben visszafelé haladva sorolja fel pontos dátumokkal, a munkáltatók neveivel, valamint a főbb felelősségi körökkel.


Létszámtervezés – staff planning

A munkáltató által megtervezett, adott munkakörbe történő megfelelő számú és összetételű munkaerő biztosítása megadott időn belül.


Long list

A kiválasztási folyamat során elkészülő névlista azon jelöltekről, akik egy adott pozíció betöltésére alkalmasak lehetnek.


MBA - Master of Business Administration

Master of business administration- rangos egyetemi fokozatú posztgraduális üzletviteli végzettség, amit szerte a világon elismernek. A képzés lényege, hogy megtanítsa a vállalatok korszerű vezetését egy egyre bonyolultabbá váló gazdasági és jogi környezetben.


MbO - Management by objectives

Célközpontú vezetés- a vezető és a beosztottak közösen, előre meghatározzák azokat a célokat, amiket el kívánnak érni adott idő alatt, így az egyéni és a szervezeti célok igazodnak egymáshoz, az egyéni teljesítmény könnyebben értékelhetővé válik.


Mentori rendszer

A mentor egy olyan tapasztalt személyt jelent, aki segíti a munkatársak szakmai fejlődését a munkahelyen egyénre szabott módszerekkel. A mentorálás tipikusan kollégák betanítása, beillesztése, utánpótlás biztosítása, szakmai fejlesztések kapcsán jelenhet meg.


MMS

Magatartás-megfigyelő skála (Behavioral Observational Rating Scale, BOS) Azon magatartásokat írja le, amelyek a munkakör legfontosabb elemeit jelentik. A skála ezen elemek gyakoriságát mutatja.


Mobilitás

A munkavállaló azon hajlandóságát jelenti, hogy a munkahelyi hierarchiában felfelé/lefelé, vízszintes irányban hajlandó-e mozdulni, vagy földrajzilag más helyen dolgozni.


Motivációs levél

A leendő munkáltatónak szóló bemutatkozó levél, ami a munkakör betöltésére való alkalmasságról győzi meg az olvasót. A jól megírt kísérőlevél kissé személyes hangvételű, egyénre szabott, és az önéletrajz részletes elolvasására ösztönöz.


Motivációs rendszer

Olyan eszközrendszer, amivel a munkatársak munkája hatékonyabbá tehető a munkahelyi elégedettségi szint romlása nélkül.


Multinacionális cég

Nemzetközi, több országban működő vállalat, amelynek irányító része az anyavállalat, a végrehajtó részei pedig a leányvállalatok.


Munkaerő-kölcsönzés

Egy sajátos foglalkoztatási forma, melyben egy munkaerő-kölcsönző cég köt munkaszerződést a munkavállalóval és végzi a munkaadói adminisztrációt, miközben a foglalkoztató cégnél folyik a munkavégés.


Munkakör-értékelés

Egy adott munkakör relatív értékét, súlyát felmérő értékelési folyamat. Az értékelés alapját a munkaköri jellemzők, a szükséges kompetenciák és a piaci érték jelentheti.


Munkakörbővítés

A munkavállaló eredeti feladatkörének bővülése.


Munkaköri leírás

A munkavállaló által betöltött munkakörhöz tartozó alapvető információk, mint pl. a munkaköri feladatok, kötelezettségek, felelősségi kör, felettesek, a feladat elvégzéséhez szükséges végzettség, gyakorlat szintje, egyéb szükséges kompetenciák.


Munkaszerződés

Munkaviszony létesítéséhez szükséges olyan jogi dokumentum, ami a munkavállaló és munkáltató közti megegyezést rögzíti írásban.


Operatív vezetés

A munkahelyen a napi ügyekért, a működtetés biztosításáért felelős menedzsment. Tipikusan ilyen vezetést végez az osztályvezető, igazgató.


Outplacement

Létszámleépítés következtében az elbocsátott alkalmazottnak nyújtott, a volt munkaadó által fizetett egyéni karriertanácsadás-szolgáltatás, ami az álláskereső személyt segíti az elhelyezkedésben. A szolgáltatást általában professzionális tanácsadók végzik.


Outsourcing

A költségcsökkentés egy olyan formája, amivel a vállalatok kiszerveznek bizonyos szolgáltatásokat külsős szolgáltató cégekhez, amiket azok teljes körűen ellátnak az adott cégnek.


Önéletrajz, Curriculum Vitae, CV

A munkavállaló által készített, személyes adatokat, végzettséget, szakmai és személyes kompetenciákat, tapasztalatokat bemutató olyan rövid, tömör dokumentum, ami segíti a munkáltatót a pozíció betöltése során.


Profil

Fejvadász cégek, személyzeti tanácsadók úgynevezett jelölt profilt készítenek adott pozícióra jelentkezők szakmai tapasztalatairól, végzettségéről, a munkakör betöltéséhez szükséges kompetenciák, nyelvtudás meglétéről, személyiségjegyeiről, és egyéb, az interjú során tapasztalt benyomásokról, amik a kiválasztást kimenetelét befolyásolhatják.


Próbaidő

A munkaszerződésben szereplő olyan időszak (1-6 hónap), aminek során a munkavállaló vagy a munkáltató bármikor, indokolás nélkül, azonnali hatállyal elbonthatja a munkaszerződést, illetve beszűntetheti a munkaviszonyt.


Referencia levél

Írásos dokumentum, melyet a munkáltató (vagy szakmai gyakorlati oktató) bocsát ki a munkavállaló részére, feltüntetve ebben az adott munkakörben szerzett tapasztalatokat, a munkavégzés minőségét és az őt ért benyomásokat. A referencialevél tartalmazza a referenciát adó személy nevét, elérhetőségét, munkahelyét, beosztását. A referenciát szolgáltató személy írja bele, hogy mettől meddig, milyen pozícióban dolgozott a munkavállaló és röviden értékeli a munkavégzést.


Rendes felmondás

Határozatlan idejű munkaviszony megszüntetésének általános formája.


Rendkívüli felmondás

Munkaviszony azonnali hatállyal történő megszűntetése rendkívüli esetekben (amikor súlyos következményekkel járó magatartást tanúsított valamelyik fél).


Researcher

A toborzás során piackutatást végző szakember, aki alternatív forrásokból kutatja fel a potenciális jelölteket. Továbbá részt vesz a jelöltek előszűrésében és az interjúk szervezésében is.


Részmunkaidős foglalkoztatás

Akkor beszélhetünk részmunkaidős foglalkoztatásról, ha az adott munkakör ellátása napi 2-6 órában is lehetséges, tehát nem igényli a napi 8 órát. A munkabér a munkaidő hosszával (itt éppen a "rövidségével") arányosan kevesebb. Rugalmas munkaidő-beosztás ha a munkaidőn belül csak egy meghatározott időt kell kötelezően a munkahelyen eltölteni (törzsidő), a fennmaradó idő ledolgozásának időpontját a munkavállaló dönti el (peremidő). Pl.: 8 órás munkanap esetén: délelőtt 10-től délután 1-ig kötelező minden irodai dolgozónak a munkahelyen tartózkodnia, munkát végeznie, de a fennmaradt 5 órát ledolgozhatja 10 előtt, vagy 1 után, vagy megosztva, munkafeladatainak elvégzéséhez igazítva.


Rotáció

A hierarchikusan felépülő szervezetekben alkalmazott betanításra, motiválásra, fejlesztésre eljárás, amely során az alkalmazott több munkakörben szerezhet tapasztalatot, minél nagyobb mértékben átláthatja a szervezet működését, vertikálisan és horizontálisan egyaránt, továbbá a szakmai előremenetelt is segíti.


Short list

Személyzeti tanácsadó iroda által a kiválasztás során alkalmasnak ítélt, személyesen interjúztatott és munkaadó előtt bemutatandó potenciális jelöltek listája.


SWOT-analízis

Erősségek, gyengeségek, lehetőségek, veszélyek kiértékelése.


Szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlatok alkalmával a diákok a nyári szünidei hónapokat, vagy a kötelezően előírt féléves gyakorlati időt töltik el bizonyos cégeknél. Ezen idő alatt betekintenek egy osztály, részleg tevékenységébe, esetleg kisebb feladatokat önállóan látnak el.


Szakmai interjú

A szakmai interjú a kiválasztás egyik eleme mind a jelentkező, mind pedig a munkaadó számára. Az interjú során az adott területét felelős szakmai vezető tartja méri fel a pályázó releváns szaktudását, korábbi munkahelyen szerzett tapasztalatát . Minden kérdés esetében ügyelni kell a a korrekt válaszadásra.


Szervezetfejlesztés

Olyan fejlesztési tevékenység, amelynek a célja egy szervezet fejlődéséneke elősegítése, túlélési esélyeinek növelése. Célja a szervezet életképességének, problémamegoldó és megújulási folyamatainak javítása, a változni tudás erősítése, főleg a szervezet kultúrájának egy hatékonyabb és együttműködő diagnózisán és menedzselésén keresztül.


Távmunka

A távmunkának tekintjük a munkavégzésnek azt a formáját, amikor a munkavállaló nem a hagyományos munkahelyen, hanem attól távol végzi el rendszeresen napi munkáját, melynek eredményét a kommunikációs és információs technológiák alkalmazásával juttatja el munkaadójához.


Teljesítményértékelés

A munkavállalók írásbeli értékelése, munkaköri feladatainak munkavégzésére irányuló felülvizsgálata, melyet szisztematikusan és szabályos időközönként hajtanak végre, egy rendszerbe foglalt formális folyamat. A munkavállalót értékelő rendszer, segíti a szervezetet céljai elérésében azáltal, hogy produktív alkalmazottat fejleszt.


Toborzás

A toborzás az emberi erőforrás menedzsment része. Azon tevékenységek összessége, melyek a megfelelő számú szakképzett jelentkező megszerzésére irányulnak. A folyamat során az adott vállalat/szervezet egy megüresedett munkakör betöltésére törekszik.


TQM

Total Quality Management, teljes körű minőségirányítás.


Vállalati kultúra

Lényegében egyfajta szociális összetartó erő, látható és láthatatlan elemekkel. Az ezekből az elemekből felépített erős szervezeti kultúra alakítja az intézmény, szervezet munkatársainak identitás és környezettudatát, pozitív hatásként elősegítheti a célokkal való azonosulást, valamint stabilitást és egyszerűséget eredményez.


Végkielégítés

Egyfajta anyagi kárpótlás munkavállaló részére, amennyiben a munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg.